William McDougall tämän kiistanalaisen psykologin ja tutkijan elämäkerta

William McDougall tämän kiistanalaisen psykologin ja tutkijan elämäkerta / elämäkerrat

William McDougall (1891-1938) oli amerikkalainen psykologi, joka tunnustettiin yhdeksi sosiaalipsykologian perustajista. Lisäksi hän osallistui merkittävällä tavalla psykopatologian tutkimukseen sodan, paranormaalisen psykologian ja vaiston teorioiden kokemusten jälkeen..

Tässä artikkelissa näemme William McDougallin elämäkerta ja jotkut hänen tärkeimmistä panoksistaan ​​psykologian kehittämiseen.

  • Aiheeseen liittyvä artikkeli: "Psykologian historia: tekijät ja tärkeimmät teoriat"

William McDougall: psykologian edelläkävijän elämäkerta

William McDougall syntyi 22. kesäkuuta 1891 Lancashiressa Englannissa. Hän oli poika Shimwell McDougall ja Rebekah Smalley, pari korkeatasoisia teollisuusmiehiä Skotlannista. Koska hän oli nuori, McDougallilla oli mahdollisuus osallistua yksityisiin kouluihin sekä Englannissa että Saksassa. Hän koulutti eri aloilla, ei pelkästään psykologiassa, vaan myös luonnontieteissä, ja hän toimi eri psykologiayhdistysten puheenjohtajana.

Hän toimi myös professorina arvostetuimmissa Pohjois-Amerikan yliopistoissa, joissa hänet tunnustettiin tärkeäksi psykologiksi, mutta samalla hän loi voimakkaita keskusteluja mielen ja eugeenian tutkimuksesta. Samassa yhteydessä hän julkaisi lukuisia ja tärkeitä töitä, ja kuoli Durhamissa, Pohjois-Carolinassa, vuonna 1938, eikä se olisi lakannut toimimasta Duke-yliopiston professorina.

Akateeminen ja ammatillinen koulutus

Alussa William McDougall kiinnostui luonnontieteistä, huolimatta siitä, että hänen isänsä motivoi häntä opiskelemaan lakia. Hänen äitinsä toisaalta tuki häntä aloittamaan yliopistolliset opinnot nuoresta iästä lähtien. Kysymys alkoi pian Manchesterin yliopistossa, erityisesti biologian ja geologian aloilla..

Lopuksi vuonna 1894, hän on saanut luonnontieteiden tutkinnon Cambridgen yliopistosta. Samassa yliopistossa McDougall oli vahvasti kiinnostunut ihmisen käyttäytymisen tutkimuksesta. Mutta erikoistua siihen, tällä hetkellä oli välttämätöntä kouluttaa ensin lääketieteessä. Vuoteen 1989 mennessä McDougall oli jo saanut lääketieteellisen tutkinnon psykologian ja neurologian erikoisalalla.

Tänä aikana hän oli erityisen kiinnostunut tämän hetken tunnetuimpien tutkijoiden työstä, William James.

Hänen työnsä motivoimana McDougall keskittyi erityisesti psykologiaan. Näin ollen vuonna 1898 ja Cambridgen yliopiston yhteydessä McDougall alkoi tutkia yhtä ongelmista, jotka ovat olleet eniten esillä koko psykologian kehityksen ajan: mielen ja ruumiin välinen suhde.

Kaksi vuotta myöhemmin hän teki jonkin aikaa aikakauden antropologiaan liittyvää työtä, erityisesti Aasian saarella Borneossa, ja vuosi myöhemmin hän muutti Saksaan, jossa hän oli erikoistunut kokeelliseen psykologiaan toisen suurimman tutkijan käsissä. GE muller.

Teoreettiset maksut

William McDougall kehittyi laajasti psykologiassa. Pohjois-Amerikan kontekstissa, jossa tämä viimeinen kurinalaisuus vakiinnutettiin, McDougall osallistui erilaisiin tietoihin kokeellisesta psykologiasta, paranormaalisesta psykologiasta, psykopatologiasta ja sosiaalipsykologiasta suhteessa vaistoihin..

myös säilytti erilaisia ​​argumentteja eugeenien hyväksi, ja muut vastaan ​​käyttäytymisvirtoja, jotka aiheuttivat jonkin verran hylkäämistä Pohjois-Amerikan tiedeyhteisöltä. Alla on joitakin tämän psykologin teoreettisia ehdotuksia.

Psyyken tutkimukseen sovellettiin kokeellista psykologiaa

Palattuaan Englantiin tämä psykologi toimi opettajana ja tutkijana. Itse asiassa McDougall on tunnustettu kokeellisen psykologian perustajaksi Oxfordissa.

Samassa yhteydessä hän perusti Britannian psykologian yhdistyksen ja British Journal of Psychology, ja työskenteli yhdessä lääkärin ja antropologin Francis Galtonin sekä älykkyyden ja tilastojen psykologin asiantuntijan Charles Spearmanin kanssa. Näiden yhteistoimintojen ansiosta hän pystyi kehittämään teoksia hyvin erilaisilla aiheilla, aina eugenikoista älykokeiden kehittämiseen.

Vuonna 1911 ja ennen eri lähestymistapojen kehittämistä käyttäytymiseen ja ihmisen psyykeen, McDougall työskenteli yhdessä Carl Jungin kanssa, ja oli kiinnostunut tutkimaan kokeellisen menetelmän epänormaalia psykologiaa. Itse asiassa McDougall puolusti sielun tieteellistä olemassaoloa.

Hänelle ihminen koostuu sekä sielusta että kehosta, ja yksi tieteen tehtävistä on selittää näiden kahden välinen suhde. Tämä johti muun muassa siihen, että hän tutki telepatiaa ja lähes kuoleman kokemuksia.

  • Ehkä olet kiinnostunut: "Dualism in Psychology"

Psykopatologian tutkimukset ja keskustelut hänen ajattelustaan

Toinen maailmansota avasi William McDougallille mahdollisuuden kehittää uusia etuja ja tutkimusta.

Osallistuttuaan sotaa selviytyneisiin brittiarmeijan jäseniin McDougall kiinnostui psykopatologiasta ja päätyi Royal Society of Medicinein psykiatrian osaston puheenjohtajaksi vuonna 1918. Hän toimi myös Britannian psykologisen tutkimuksen seuran puheenjohtajana vuonna 1920.

Tämä yhdessä hänen läheisyytensä William Jamesin kanssa avasi hänelle mahdollisuuden tulla Harvardin yliopiston professoriksi 1920-luvulla, mutta McDougallin työ oli kiistanalainen amerikkalaisessa kontekstissa, jossa psykologia se oli konsolidoitu.

Biheviorismia tunnustettiin yhä enemmän, eikä McDougall, ei vain ollut rekisteröity tähän virtaan, mutta oli varsin kriittinen. Hän puolusti psyykkisten ilmiöiden tutkimusta, koska McDougallin psykologian oli oltava kokonaisvaltaista, eli sen oli pohdittava eri tekijöitä aineiston ulkopuolella ihmisen käyttäytymisen ymmärtämiseksi..

Toisaalta McDougallia kritisoitiin tärkeällä tavalla hänen argumenteistaan ​​eugeenien puolustamisessa. erityisesti Hän väitti, että perinnöllä oli keskeinen rooli ihmisen käyttäytymisessä, ja lisäksi tämä perintö oli erilainen ihmislajien eri rotujen mukaan. Tästä syystä yksi keino parantaa tämän lajin taitoja oli eugeenisuus tai "selektiivinen jalostus", joka sallii arvostetuimpien geenien parantamisen.

Vaiston teoria ja tahallinen psykologia

Hän uskoi luonnontieteiden koulutukseen uskollisesti psykologiaan sovellettuun tieteelliseen menetelmään ja puolusti vaisto teoriaa. Hän väitti, että jälkimmäinen oli se, joka voisi parhaiten selittää kaikenlaista ihmisen käyttäytymistä.

Hän ymmärsi instinktejä synnynnäisiksi psykofyysisiksi ratkaisuiksi. McDougallille se on vaisto, jonka avulla voimme kehittää käyttäytymisen kognitiivista osaa, emotionaalista komponenttia ja tahdistuskomponenttia. Esimerkiksi ne antavat meille mahdollisuuden osallistua erilaisiin esineisiin, kun he ovat käyneet heitä kokemaan tunteita, ja lopulta toimimaan heitä kohtaan tietyllä tavalla..

Niinpä käyttäytyminen ei ole vastaus johonkin ulkoiseen, joka laukaisee sen, mutta käyttäytyminen on seurausta sisäisestä motivaatiosta, joka johtuu ihmisen vaistoista. Tästä syystä hän kutsui lähestymisensä "intensiivinen psykologia". Käyttäytyminen on lisäksi, vastaus aina tavoitteisiin: se on hyödyllinen ja pyrkii siihen. Tämä tarkoitus voi kuitenkin jäädä piilotetuksi, eikä sitä voi ymmärtää sama henkilö, joka käyttäytyy..

Esitetyt teokset

Jotkut William McDougallin vaikutusvaltaisimmista teoksista ovat Johdatus sosiaaliseen psykologiaan, 1908, jossa hän kehitti vaiston teoriansa. Itse asiassa tätä työtä pidetään yhtenä psykologian klassisista teksteistä ja yksi ensimmäisistä, jotka keskittyvät yksilön ja yhteiskunnan väliseen suhteeseen. Samalla tavalla sitä pidetään yhtenä sosiaalisen psykologian perustekstistä.

Hänen työnsä on myös tunnustettu Keho ja mieli, 1911, jossa hän puolusti sielun tieteellistä olemassaoloa; ja Epänormaalin psykologian kuvaus, 1926, jossa hänen psykopatologian tutkimus heijastuu.

Kirjalliset viitteet:

  • William McDougall (2014). New World Encyclopedia. Haettu 1. lokakuuta 2018. Saatavilla osoitteessa http://www.newworldencyclopedia.org/entry/William_McDougall.
  • William McDougall (2018). Encyclopaedia Britannica. Haettu 1. lokakuuta 2018. Saatavilla osoitteessa https://www.britannica.com/biography/William-McDougall-American-psychologist.